Szczupak jest to ryba drapieżna. Ryby te występują w całej Europie z drobnymi wyjątkami: południe Włoch, południe Półwyspu Bałkańskiego, cały Półwysep Iberyjski. Drapieżnik ten spotykany jest również w Azji (północ oraz środkowa część) oraz niektórych rejonach w Ameryce Północnej. Szczupaki występują przede wszystkim w słodkich wodach płynących oraz stojących ale są również spotykane odmiany słonowodne otwartym Bałtyku i Zatoce Gdańskiej. I to właśnie tam mamy możliwość spotkania największych sztuk. A to wszystko za sprawą wszędobylskich śledzi, którymi te ryby się odżywiają.
Szczupaki dorastają do 1,4 m długości a ich waga nie przekracza 15kg. Oczywiście zdarzają się prawdziwe okazy jak np. rekord polski szczupaka to ryba mierząca 128cm długości i 24,10kg wagi, natomiast nieoficjalny rekord to 156cm długości i 29kg wagi. Większe a zarazem cięższe okazy są coraz rzadziej spotykane. Ciało tej drapieżnej ryby ma bardzo opływowy kształt oraz jest spłaszczone po bokach. Głowa jest mocno wydłużona, pysk jest szeroki oraz mocno spłaszczony z tendencją do zwężenia szczęk. Szczupak znany jest z mocnych i ostrych zębów, których ma bardzo dużo.
Szczupaki posiadają mocno osadzone łuski, które są raczej owalne i mniejsze niż u innych dużych ryb. Płetwa dolna-odbytowa oraz płetwa grzbietowa są umiejscowione mocno z tyłu ciała szczupaka a tym samym bardzo blisko siebie. Płetwy dolne-boczne są raczej małe, płetwa ogonowa jest masywna i duża razem z grzbietową i odbytową stanowią potężny napęd do ataku. Kolor płetw jest zazwyczaj wybarwiony na czerwono/pomarańczowo w zależności od koloru wody. Dodatkowo tylna, grzbietowa oraz odbytowa płetwa często posiadają poprzeczne, ciemne pasy. Szczupaki występują w różnym ubarwieniu, które zależne jest od miejsca żerowania. Szczupaki rzeczne potrafią być grubsze i silniejsze od jeziorowych z jasnym ubarwieniem, natomiast okazy z wód stojących są często chudsze i ciemne w ubarwieniu choć to nie zawsze jest regułą.
Szczupak jako drapieżna ryba żywi się zazwyczaj innymi rybami, takimi jak okoń, płoć, leszcz i inne występujące w danym łowisku, często dużymi okazami. Często pośród tych drapieżników dochodzi do kanibalizmu. Niektóre szczupaki atakują drobne zwierzęta jak gryzonie i żaby oraz drobne ptaki wodne. Oczywiście duże i silne okazy potrafią porwać się na większy pokarm jak np dzika kaczka. Szczupak nie poluje na swoje zdobycze aktywnie, lecz wyczekuje w ukryciu maskując się między roślinnością wodną, cierpliwie czekając na swój pokarm.
Szczupaki odbywają tarło wiosną , na przełomie marca oraz kwietnia. Zazwyczaj składają ikrę na płyciznach bujnie zarośniętych oraz na starorzeczach. Ikra szczupaków jest drobna i przytwierdzana jest przeważnie do liści i łodyg roślin rosnących w wodzie. Okres inkubacji złożonych jaj trwa w zależności od temperatury wodo od 12 do 16 tygodni.
W Polsce wymiar ochronny szczupaków wynosi 50cm wg Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb z 2011r.Na niektórych zbiornikach podawany jest dodatkowy wymiar ochrony górny mówiący o ochronie ryp przekraczających długość 1m, Okres ochronny trwa od 1 stycznia do 30 kwietnia. Ostatnie lata ukazały ,że liczba szczupaków w polskich akwenach wodnych bardzo zmalała. Spowodowane jest to rozprzestrzeniającym się kłusownictwem oraz to, że szczupaki są bardzo popularne wśród wędkarzy i często zabierane są z wody pomimo małych rozmiarów.
Ryby te można łowić na wiele metod, producenci wymyślają coraz to nowsze i skuteczniejsze przynęty .